Jak poskytnout práva k užití fotografie

Někteří lidé si myslí, že když si nechají nafotit fotografie, pak jsou jejich.

O Autorském právu jsme si povídali minule zde. Takže víme, že to tak již není. Prací fotografa je mimo jiné i vzdělávat klienta v této oblasti. Takže ano, fotky jsme mu nafotili, ale také mu musíme udělit práva k užití.

Práva můžete udělit pomocí licenční smlouvy, což je ta složitější varianta, nebo možnosti užití fotek napsat do faktury. Důležité je, abyste si s klientem vymezili užití fotek již před focením, protože samozřejmě se cena licence mění s tím jestli je klient chce užit jen na webu nebo zda fotografie použije na billboardy po celém světě.

   Licence se dělí na výhradní a nevýhradní a na omezenou nebo neomezenou.

Výhradní licence

Pokud poskytnu výhradní licenci na fotografii, znamená to, že práva na fotografie nemohu poskytnout nikomu jinému. Je tedy také dobré vědět, zda klient souhlasí s uveřejněním fotografie v portfoliu a na sociálních sítích k vlastní propagaci fotografa.

Výhradní licence, ale neznamená, že ji klient může poskytnout třetí osobě. To lze jen za podmínky, že s tím fotograf souhlasí.

Nevýhradní licence

Tím, že poskytneme nevýhradní licenci, můžeme práva poskytovat více osobám. Je, ale dobré, aby klienti věděli, že fotografie užívá i někdo jiný. Na principu nevýhradní licence fungují například fotobanky.

Licence omezená a neomezená

Užívání fotografií může být omezeno. Při vyjednávání o právech k užití si musíte s klientem říci jaké jsou jeho požadavky. Kde chce fotografie užít (OOH, billboardy, web, tisk nebo all media), na jak dlouho chce fotografie užívat (měsíc, rok, časově neomezeně) nebo na množství a lokaci (ČR, Evropa, celý svět). Pokud není uvedena lokace užití, má se za to, že práva platí pro ČR.

V případě, že má klient neomezenou licenci a objeví se nové médium, pak automaticky práva platí i pro toto médium.

Kontrola licenčních práv není jednoduchá, a přináší to další práci, ale také větší profesionalitu a budete si kontrolovat, kde se vaše fotografie objeví a naučíte se tím rozlišovat cenu za užití fotografií. Pokud si nejste jisti, kolik si za určité licence říci použijte kalkulačku (sice je trochu zastaralá, ale funguje dobře) na webu asociace českých fotografů. ZDE. Myslím, že mnoho fotografů si uvědomí, že by mělo zdražit 🙂

Jak to máte vy, poskytujete práva k užití nebo jen odevzdáváte fotky a divíte se kde se všude objevily?

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: