Co je model release a proč ho potřebuji

Co je model release a proč ho potřebuji?

Model release neboli povolení fotografované osoby o pořízení a užití fotografií.

Pokud chci někoho vyfotit a následně užívat fotografie, například ke své propagaci, k prodeji, atd. musím mít ze zákona souhlas fotografované osoby.

Tento souhlas chrání nejen fotografovanou osobu, ale i fotografa.

Jistě existují i výjimky, kdy model release nepotřebujete, ale dnes se jim věnovat nebudeme.

Udělit souhlas vám může zletilá osoba, která je plně způsobilá k právním úkonům. K tomu vám stačí vyplnit model release.

Pokud jsou práva osoby omezené, pak za modelku může model release podepsat zákonný zástupce. Ve většině případů je to rodič, nebo poručník.

Každý máme právo rozhodovat o tom, zda nás někdo vyfotí v pozitivním slova smyslu. Avšak jste-li fotograf a někdo se brání, že na fotce být nechce a zrovna se vám snímek povedl a chcete ho prodat, může to být pro vás nepříjemné.

Jaká má být forma souhlasu?

Nejlepší volbou je písemný souhlas modela a ještě nejlepší je když přidáte podpis a údaje o svědkovi.

Další možností je ústní dohoda. Ale v případě, že fotografie budete chtít prodat, kupující bude chtít vidět souhlas. Nebo v horším případě si to model může rozmyslet a říci, že souhlas nedal.

Jako poslední možnost je konkludentní souhlas. Možná tento výraz slyšíte poprvé. Je to souhlas jiný než písemný a ústní. Například za použití gest. Může to být přikývnutí, fotografovaná osoba zaujme pózu před fotografem, mávnutí rukou, nebo již samotná přítomnost modelky ve studiu.

Jak jistě tušíte, je to nejproblematičtější souhlas. Model může namítat, že jste gestům špatně rozuměli a nevěděl v jakém rozsahu se bude fotografie distribuovat.

Není nic horšího když máte krásné snímky a nemůžete je ukázat světu, protože nemáte souhlas modela

 

Poznámka: Může model souhlas odvolat? – Ano, ikdyž k tomu nemá důvod, avšak odvolá-li model souhlas musí nahradit vzniklou škodu (pokud se jedná o komerční focení)

Pokud chcete fotografie prodávat ve fotobankách mnohé z nich mají vlastní aplikace v angličtině pro vyplnění model releasu. Shutterstock požaduje při vkládání fotek vyplnění a podepsání jejich model releasu, ten je i v češtině.

Pokud si chcete práci usnadnit doporučuji si stáhnout apku Releases by JL. Ta je v češtině a nebojte se nepodporuje data mining. Tu si můžete stáhnout zde.

PS. model release potřebujete i pro záběry do videí.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: